Zápis z 51.Mecheche

Mecheche, kde jsme se naučili čepovat pivo

Milí Pivrnci. Je to už několik dní a tak jistě marně vzpomínáte, co jste vlastně dělali o víkendu, proč vás v pondělí pobolívala hlava a proč teď klimbáte nad klávesnicí. Je to proto, kluci, že jste byli na Mecheche. Tohle Mecheche pro vás připravil a provázel vás jím váš hodinový táta Buby.

Navštívily ho i dvě podivné osůbky. Jedním byl dědeček čekatel a druhým byla ratolest Pivrncova. On ten první už tam byl minule, jen o tom chudák ještě netušil a místo shánění kočárku tak mohl připravit mořské Mecheche. Ratolest nám zase připomněla, že i my jsme byli kdysi bezstarostnými klučíky Pivrnčíky, pro které největším životním dramatem bylo správně načasovat nabodnutí piva ruční pípou.

A tím se dostáváme rovnou dolů do sklípku Třeboňského pivovaru, kde se z nás na stará kolena stali vyškolení výčepní. VP nám dal krásný dárek v podobě kurzu, ve kterém jsme si natočili a někteří i na ex vypili svoje první mlíko. Kurňa, mohli nám ale dát nějaký certifikát, že? Po půl hodině už jsme tam rutinně sázeli šnyty, hladinky, i nadvakráty a málem jsme zapomněli, že nás VP celý den trápil hlady, nevyspáním a zimou. Nad plán se nám povedlo i pár ukázkových čochtanů.

Po minulém horkém Mecheche na vodní hladině nabyla většina Pivrnců dojem, že mikina a kecky jsou na výlet ideální kombinace. Občasné mrholení a procházka překvapivě studeným pivovarem, kde byla zima i ve varně, nám tak opět připomněla, že hezké počasí je na Mecheche vítanou výjimkou. Návštěva místní restaurace byla zase varováním, že přílišná koncentrace turistů kazí zodpovědnost restauratérů a tak jsme byli rádi, že jsme se mohli během exkurze nažrat alespoň sladového ječmene. Když k tomu člověk ještě schroupal chmelovou granuli a zapil to vodou, vyrobili jsme si v žaludku alespoň pivní nápoj. Pivovar byl ale moc hezký a nádoby z oceli (s přídavkem chrómu a niklu samozřejmě) měli ve všech provozech krásně naleštěné.

Procházka Třeboňskem byla příjemná a délkou úměrná našim možnostem. Jako vždy jsme se dozvěděli mraky potřebných informací, které doma z různých důvodů nemůžeme vyprávět. Buď proto, že jsou pro naše partnerky naprosto nezajímavé, nebo by je zajímaly až příliš. Výjimkou bylo snad poutavé povídání, kterak jogíni vykoupili celorepublikové zásoby kokosu pro svůj iniciační rituál.

Snídaně nám umožnila již padesátou první diskusi o tradičním másle a jeho roztíratelných náhražkách. Sobotní večeře ale byla pro Pivrnce z Mladoboleslavska sváteční. VP nám totiž připravil vánoční vinné klobásy. Odborníků na jejich správnou přípravu byla celá řada a kombinovali jsme tedy několik technologií. Když jsme pak dali vařené a pečené klobásy prasklinami dolů, vypadaly jak o Vánocích a byla to dobrota.

Vlastní rituál proběhl důstojně, ale VP pokáral některé podvodníčky za nahrazování alkoholu vodou. Zajímavé je také osobité pojetí rituálu, který si každý Pivrnec léty vypiloval. Vybrané styly Všesokolský slet (Martin), Ulétly mi včely (Kulda), Petting (Pažout) aj… Lahůdka kvalitně ochuceného lihu od VP zmizela raz dva. O pivo se již několik let poctivě stará sládek z Ohrobce, který uvařil nejen dva druhy výborných piv, ale udělal nám i ochutnávku povedených i nepovedených vzorků. Jak správně předeslal průvodce pivovarem, každé pivo, i to „nepovedené“ si nakonec našlo svého spokojeného konzumenta.

Večer se jako obvykle společnost rozpadla na několik frakcí. Jedna hrála kulábr jako za studentských let v saloncích studentských hospod, druhá zpívala staré songy od kdysi poloilegálních bardů, z nichž z některých se vyklubaly prodejné krysy, a další si intimně povídali. Co všechno se dělo v noci, nevím, jelikož jsem funěl tak mocně, až jsme ráno našli Martina v rohu místnosti u dveří.

A hláška Mecheche? Dle mého to byl protest nedoslýchavého Kuldy: Já nejsem na řadě., kterým dotčeně reagoval na Sedyho povzdech: Na Hradě je Kunda!

Písmák Číža
Fotky: Sedy (díky), Číža.

Muži nestárnou, muži zrají !

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed non risus. Suspendisse lectus tortor, dignissim sit amet, adipiscing nec, ultricies sed, dolor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *